Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Artykuły

Dobór kolana protezowego według aktywności

W przypadku amputacji powyżej stawu kolanowego istotnym zagadnieniem jest wybór kolana protezowego.

                                 

Należy pamiętać, że sterowanie i kontrola nad stawem kolanowym, a co za tym idzie protezą nie jest w początkowym czasie użytkowania prostą czynnością.

W odpowiedzi na potrzeby różnych użytkowników powstały ciekawe rozwiązania konstrukcyjne protezowych stawów kolanowych. Jedne z najbardziej znanych są stawy kolanowe  TOTAL KNEE posiadające siedem osi obrotu, które w najbardziej zbliżony sposób odzwierciedlają naturalną pracę utraconego anatomicznego stawu kolanowego. Rozpoczęcie zgięcia i powrót do wyprostu stawu odbywa się płynnie, swobodnie bez wysiłku ze strony użytkownika. Grupę użytkowników, której dotyczą nasze badania, można zaopatrzyć w dwa modele tj. 1900 oraz 2000 w zależności od ich aktywności i preferencji. Dla osób chodzących wolniej, z w miarę stałą prędkością trafny będzie wybór modelu TOTAL KNEE 1900.

 

 

 

W tym wypadku ma miejsce bardzo dobra relacja ceny do jakości, klasy i funkcjonalności produktu. Total Knee 1900 posiada możliwość regulacji prędkości pracy. Dzięki geometrycznej blokadzie osi stawu konstrukcja jest bardzo bezpieczna. Kolano nie ma szans na zgięcie kiedy pięta protezy jest obciążona. Dodatkowo istnieje kilka istotnych dodatków do stawu, który możemy indywidualnie dostosować jak np. wyrzutnia kolanowa usprawniająca wyprost nogi. Najnowszym rozwiązaniem z grupy stawów kolanowych firmy Ossur jest Balance. Staw kolanowy Balance jest również dedykowany dla osób mało aktywnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pierwszego zaopatrzenia w protezę po amputacji. Dzięki konstrukcji czterech osi bardzo ułatwia zapoczątkowanie zgięcia. Wmontowana wyrzutnia z płynną regulacją wspomaga wyprost stawu. Dzięki geometrycznej stabilizacji osi możemy precyzyjnie regulować bezpieczeństwo stawu czy innymi słowy moment, w którym kolano zaczyna się zginać. Staw kolanowy Balance występuje w dwóch wersjach: z zamkiem lub bez. W wersji z zamkiem mamy możliwość chwilowego wyłączenia blokady wykorzystując ten czas na np. naukę naprzemiennego chodu z wykorzystaniem pracy zgięcia i wyprostu stawu kolanowego. Balance można zaliczyć do grupy stawów kolanowych, które „rozwijają się” razem z umiejętnościami użytkowników. Dzięki temu osoby, które dopiero zaczynają naukę chodu na protezie, mogą przechodzić, nie zmieniając stawu kolanowego a jedynie parametry jego ustawienia, przez poszczególne etapy nauki poruszania się na protezie, którego końcowym efektem będzie pewne i stabilne użytkowanie protezy bez konieczności korzystania z kul.tkowym czasie użytkowania prostą czynnością. W odpowiedzi na potrzeby różnych użytkowników powstały ciekawe rozwiązania konstrukcyjne protezowych stawów k

Kolejnym, wartym wspomnienia jest ceniony za wytrzymałość i bezawaryjność staw ESK+ kolanowy angielskiej firmy Endolite. Pneumatyczny staw ESK+ jest odpowiedni dla bardzo szerokiej grupy odbiorców- począwszy od osób o niskiej aktywności do osób aktywnych ważących do 125 kg. Zastosowano tu niezawodne rozwiązanie mechanizmu bezpieczeństwa, które w dużym uproszczeniu można porównać do działania hamulców bębnowych (oczywiście w dużym pomniejszeniu). Dużym atutem ESK+ jest możliwość aktywacji systemu bezpieczeństwa nawet wtedy, kiedy kolano jest lekko ugięte. Taka praca kolana chroni użytkownika protezy przed upadkiem również w momencie potknięcia. Regulacja kolana pozwala na ustawienie wysokiej czułości bezpieczeństwa dla osób mniej sprawnych lub na całkowite zniesienie bezpieczeństwa, które docenią osoby bardzo aktywne. Zintegrowany system pneumatyczny pozwala na płynną regulację prędkości zgięcia i wyprostu. Dzięki regulacji przepływu powietrza przez zawory, system jest prosty, bezdźwięczny, bezawaryjny, bezobsługowy, a jednocześnie efektywny w działaniu. Mechanizm bezpieczeństwa i tłok umieszczone zostały w lekkiej, a jednocześnie bardzo wytrzymałej obudowie wykonanej z kompozytów z włókna węglowego. Opływowe kształty obudowy pozwalają na bardzo dobre połączenie z miękkim pokryciem kosmetycznym, dając duże możliwości odtworzenia naturalnych kształtów utraconej kończyny. Reasumując- staw kolanowy ESK+jest mocny i wytrzymały. Charakteryzuje go długi okres użytkowania, bezawaryjność, bezobsługowość i korzystna cena.