Nowe rozwiazania w zawieszeniu podciśnieniowym

 

Od lat z powodzeniem stosuje się lejki silikonowe w protetyce. Stanowią bardzo dobre zawieszenie protezy- dzięki konsystencji silikonu i możliwości dostosowania lejka do wymiarów większości użytkowników możliwe jest tak „mocne przymocowanie", że proteza nie spada nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania, a użytkownik ma pełną kontrolę nad nią.

Czytaj więcej...

Leje uda

Możemy wyróżnić trzy główne grupy lejów protez uda:

1. Leje uda z pończochą kikutową i/lub miękkim wkładem

Lejek wykonany z tworzywa bądź żywicy, dodatkowo wewnętrznym wkładem jest miękki lej wykonany z materiałów o różnych twardościach . Ewentualnie zamiast miękkiego wkładu stosuje się pończochy kikutowe. Stosowany głównie dla mało aktywnych użytkowników. Wymagane dodatkowe zawieszenie protezy. Głównym miejscem podparcia na protezie jest guz kulszowy.

Czytaj więcej...

Leje podudzia

Wsród lejów protez podudzia możemy wyróżnić dwie główne kategorie:

1. Leje podudzia koncentrujące się na poszczególnych partiach kikuta celem skierowania na nie nacisku (miejsce podparcia).
Wśród nich możemy wyróżnić trzy typy lejów:
- lej PTB z oparciem podrzepkowym - obejmuje od góry połowę rzepki i część kości udowej, a ciężar ciała opiera się głównie na półeczce podrzepkowej (okolica więzadła właściwego
- lej KBM - obejmuje kłykcie kości udowej lecz otwarta jest rzepka. Zaletą jest lepsza boczna stabilizacja kolana, wadą - ograniczony zakres zgięcia w stawie kolanowym.
- lej PTS - typ leja najbardziej zabudowujący staw kolanowy, który obejmuje całą rzepkę wraz z kłykciami udowymi. Daje znakomitą stabilizację stawu kolanowego, bardzo dobre własności kosmetyczne, bardzo dobry zakres pracy zgięcia i wyprostu stawu kolanowego.

Czytaj więcej...