Droga jaką musisz pokonać chcąc skorzystać z refundacji oraz dofinansowania zaopatrzenia ortopedycznego.
    • 1. Należy udać się do lekarza uprawnionego do wystawienia wniosku na zaopatrzenie ortopedyczne (są to lekarze specjalności: ortopedia, chirurgia, rehabilitacja).
  • 2. Wystawiony wniosek z odpowiednim kodem na dane zaopatrzenie ortopedyczne, ważny tylko miesiąc od daty wystawienia, należy potwierdzić i zarejestrować w oddziale NFZ. Przyznanie kwoty refundowanej trwa różnie i zależy o danego oddziału w rejonie NFZ, zdarzają się przypadki oczekiwania od kilku dni do kilkunastu tygodni.
  • 3. Z potwierdzonym wnioskiem należy udać się do zakładu ortopedycznego w celu wykonania zaopatrzenia.
  • 4. W przypadku jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania do zaopatrzenia ortopedycznego z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie należy dostarczyć do oddziału, w którym zamieszkujemy dokumenty: faktura proforma i ksero wniosku (to otrzymamy w zakładzie ortopedycznym), orzeczenie o niepełnosprawności, oświadczenie o dochodach.
    W/w dokumenty składamy w oddziale PCPR wraz z wnioskiem i oczekujemy na ewentualne przyznanie dofinansowania nawet do 150% kwoty refundowanej przez NFZ.


Poniżej kody NFZ na refundowane protezy kończyn górnych i dolnych. Od 1 stycznia 2014 roku nastąpiła zmiana kodów i zasad refundacji.

wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Informacje o zmianach w dofinansowaniu zaopatrzenia ortopedycznego